12346690_517048071802719_1453058769_n

Dieta bezglutenowa to nie dieta odchudzająca!


Od jakiegoś czasu dieta bezglutenowa bije rekordy popularności. Sieć pełna jest stron, fanpage’ów i blogów  promujących życie glutenfree. Problem w tym, że wiedzy na jej temat poszukują rzesze odchudzających się oczekując, że odstawienie jednego składnika diety spowoduje cudowną ucieczkę kilogramów.

Modna dieta

Na przestrzeni lat różne modele żywieniowe przeżywały swoje pięć minut i każdy z nich miał być cudownym panaceum na nadmiar kilogramów. Ciekawe ile z Was pamięta diety:

  • ketogeniczną (tłuszczową)
  • opartą o indeks glikemiczny
  • zgodną z grupą krwi
  • Ducana (białkową)
  • paleo

Jeśli przeszukałbym zakamarki pamięci, na pewno znalazłbym więcej przykładów, a jedyną słuszność każdego podejścia potwierdzają liczne badania naukowe i jeszcze liczniejsze rzesze użytkowników, którzy sami schudli stosując jedną z tych diet.

Dla kogo dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa jest rozwiązaniem dla osób cierpiących na celiakię. Z założenia wykluczenie z jadłospisu produktów zawierających gluten ma poprawić chorym funkcjonowanie całego organizmu i rzeczywiście tak się dzieje. Sam znam wiele osób, którym zdiagnozowano celiakię, jedzą bezglutenowo i dzięki temu czują się świetnie. Jeśli jednak nie masz alergii pokarmowej, nie ma sensu na siłę eliminować jakiegoś składnika diety.

Skoro stosowanie diety bezglutenowej ma uzasadnienie, to dlaczego się czepiam?

Bo nie ma na świecie ani jednej osoby, która schudła tylko dlatego, że nie jadła glutenu!!! 

Skoro fanatycy odchudzania glutenfree powołują się na naukę, zdrowy rozsądek i własne doświadczenie, przekonując do uniwersalności swojej diety, to ja też wytoczę podobne argumenty, żeby Was przekonać, że nie od glutenu zależy to czy schudniecie. 

Naukowy (matematyczny):

Jeśli do zachowania aktualnej masy ciała potrzebujesz 2000kcal, z diety (niezależnie czy bezglutenowej czy z glutenem) dostarczasz ich 4000, to nie muszę być orłem z matmy, żeby obliczyć, że jesz dwa razy więcej niż potrzebujesz. Jeśli liczysz, że jedząc tak schudniesz, to masz dietę cud- będzie cud jak schudniesz.

Argument zdroworozsądkowy:

Jeśli jedzenie bezglutenowe sprawdza się lepiej w diecie odchudzającej, to jedz tylko smalec i miód (jedno i drugie jest bezglutenowe), a na pewno łatwiej schudniesz:)

Własne doświadczenie:

Odchudzałem się wiele razy i zarówno najlepszą i najgorszą życiową formę osiągnąłem jedząc produkty z glutenem. W pracy wielokrotnie natomiast spotkałem osoby, które zmieniły dietę na glutenfree i dziwiły się, że to za mało, żeby schudnąć.

Patologie wokół glutenfree

Spotkałem się z pomysłami „domowych testów” na nietolerancję glutenu. Np.: Nie jedz glutenu, przez miesiąc, potem opchnij się produktami z glutenem. Jeśli będziesz źle się czuć, to masz nietolerancję.

To ja proponuję: Przez miesiąc usuń z diety tyle błonnika ile się da, a potem najedz się warzyw, owoców i otrębów. Jeśli dostaniesz rozwolnienia, nie tolerujesz błonnika!

Odwiedziłem kiedyś sklep ze zdrową żywnością. Na półkach widziałem biały chleb bez glutenu, budyń bez glutenu, ciastka bez glutenu, chrupki bez glutenu itp. Czy brak glutenu sprawia, że jedzenie kiepskiej jakości zyskuje nową, wyższą wartość? Ciastka są be, ale już bez glutenu są zdrowe i dietetyczne.

Na koniec wisienka na torcie.

Znalazłem duży wpis na blogu bezglutenowej dziewczyny na temat, które alkohole są „dopuszczalne” na diecie bezglutenowej. W tekście mamy dokładny podział na „dopuszczalne” i „niedopuszczalne” alkohole z listą konkretnych produktów.

Zdrowa bezglutenowa wódka
Zdrowa bezglutenowa wódka

Pod wpisem jest pokaźna ilość komentarzy, wymiany poglądów, która wódka jest bardziej bezglutenowa od innych np.

„Mój znajomy będąc na diecie pił normalnie wódkę (żubrówkę białą) i schudł. Myślę, że wszystko zależy od tego co jak i ile.”

Wnioski

Chcesz schudnąć, musisz dostarczać organizmowi mniej kalorii niż potrzebuje, bez tego nie masz szans schudnąć.

Jeśli masz celiakię, nie jedz glutenu, a będziesz czuć się lepiej. Jak będziesz czuć się lepiej, będziesz mocniej trenować i szybciej się regenerować, a to pomaga schudnąć.

Nie rób głupich testów, bo będzie Cię boleć brzuch.

Nie ma zdrowej wódki i każda z nich jest bezglutenowa, więc jak masz ochotę się napić, nie szukaj na siłę racjonalnych powodów żeby to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *