paralympics

Dlaczego igrzyska olimpijskie to nie olimpiada?

Nazwy „igrzyska olimpijskie” i „olimpiada” są często używane zamiennie, podobnie jak „igrzyska paraolimpijskie” i „olimpiada specjalna”. Jeśli Twoim zdaniem jest różnica kiedy facet mówi „poszedłem”, albo „poszłem”, to musisz przeczytać ten artykuł i przestać popełniać gafy językowe. 

Igrzyska olimpijskie to oficjalna nazwa ogromnego wydarzenia sportowego organizowanego co dwa lata (naprzemian letnie i zimowe igrzyska olimpijskie).  Na tych imprezach zawodnicy z całego świata rywalizują o medale i tytuł mistrza olimpijskiego.Aliaksandr-Makaranka-175kg-Snatch

Olimpiada natomiast jest okresem pomiędzy kolejnymi igrzyskami. W czasach starożytnych olimpiada służyła jako jednostka czasu. Oznaczała ona okres ok czterech lat pomiędzy igrzyskami odbywającym się w starożytnej Olimpii.

Igrzyska paraolimpijskie odbywają się zaraz po zakończeniu igrzysk olimpijskich  (zarówno letnich jak i zimowych). W zawodach tych rywalizują sportowcy z niepełnosprawnością ruchową (np. amputacjami, uszkodzeniami rdzenia kręgowego, niewidomi itp.).  W trakcie igrzysk paraolimpijskich rozgrywane są dyscypliny olimpijskie zaadaptowane do możliwości osób z określoną niepełnosprawnością i konkurencje charakterystyczne dla sportu osób niepełnosprawnych.

Igrzyska olimpiad specjalnych kierowane są do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Światowe igrzyska olimpiad specjalnych odbywają się co dwa lata (naprzemian letnie i zimowe). Uczestnicy igrzysk są losowani wśród niepełnosprawnych intelektualnie sportowców. Każdy uczestnik konkurencji zostaje nagrodzony medalem. Udział w rywalizacji sportowej ważniejszy jest od samego końcowego wyniku w myśl motta:special-olympics

Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.”

Ruch olimpiad specjalnych ma na celu pokazywanie całemu społeczeństwu jak i samym osobom z niepełnosprawnością ich możliwości.

Mam nadzieję, że teraz już znasz te wcale nie subtelne różnice, a przede wszystkim nie będziesz mówić o paraolimpijczyku, który wypruwa sobie żyły, żeby osiągnąć minimum olimpijskie, że jedzie na paraolimpiadę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *