ed45f93f617b32da82cfaa484e72e1135fa500c5870f781cbe3d136118e97911

Kontuzja- nie mogło Cię spotkać nic lepszego!

Nic tak nie wkurza jak kontuzja, która przytrafia się akurat kiedy jesteś w szczycie formy. Sylwetka poprawia się niemal z dnia na dzień, bijesz rekordy siłowe albo na macie jesteś nie do zatrzymania, a tu nagle BUUM! Cały wysiłek poszedł się wietrzyć. Czy na pewno?

Uprawiając sport musisz liczyć się z tym, że co jakiś czas złapiesz mniej lub bardziej poważną kontuzję. Nie musi to jednak oznaczać całkowitego zerwania z ulubioną dyscypliną. Wręcz przeciwnie, to uraz często okazuje się zastrzykiem motywacji do dalszych, sportowych działań.

Człowiek uczy się najlepiej na własnych błędach

Naprawdę trudno bezrefleksyjnie przejść do porządku dziennego kiedy czujesz silny ból. W końcu jest on po to, żeby ostrzec Cię przed niebezpieczeństwem. Ból świadczy o tym, że zrobiłeś coś nie tak. Wystąpił gdzieś błąd,  który musisz znaleźć i wyeliminować,  żeby nie cierpieć po raz kolejny.

Kontuzja uczy Cię, żeby dbać o bezpieczeństwo

hqdefault
Przyczyny niepowodzenia nie znam, ale efekt jest dosłownie powalający.

Pracuję z wieloma osobami, które przeszły ciężkie urazy. Często były to nieszczęśliwe wypadki, których nie dało się uniknąć, ale wielokrotnie przyczyną była nieodpowiednia rozgrzewka (lub jej brak), ułańska fantazja czy brak odpowiedniego skupienia.

Klasykiem jest sytuacja, kiedy ktoś opowiada mi jak to cały dzień jeździł na nartach, już miał kończyć, ale pomyślał, że zjedzie jeszcze jeden raz i właśnie wtedy zrywa więzadła w kolanie.

Przebyta kontuzja sprawia,  że zaczynasz poważnie traktować sygnały, które wysyła Twoje ciało. Uczysz się, że czasem lepiej odpuścić jeden trening, czy zejść z ciężaru niż ryzykować urazem.

Kontuzja mobilizuje do szukania wiedzy

125b1362ccf0cca6cb402dc80a4f00e8
Kiedy nabawisz się kontuzji starasz się dowiedzieć jak najwięcej o mechanice ludzkiego ciała.

Osoby, które przeszły uraz często starają się dowiedzieć jak najwięcej na temat ich dolegliwości. Szukają wiedzy, pytają ekspertów i innych osób, które mają podobne doświadczenia.

Jeśli przyczyną kontuzji była nieodpowiednia technika, mają motywację, żeby opanować ją do perfekcji, a  zdobyta wiedza na temat biomechaniki konkretnej części ciała pozwala lepiej zrozumieć gdzie był błąd i łatwiej znaleźć sposób, żeby go naprawić.

Kontuzja pozwala rozszerzyć warsztat

4 Questions to Ask Before Hiring a Personal Trainer
Nie zapominaj, że wygląd i sprawność ciała powinny iść w parze.

Czasem odnoszę wrażenie, że to jedyna droga, żeby otworzyć pakerów na ćwiczenia, które wpływają na funkcjonowanie ciała, a nie tylko na poprawę sylwetki, a pasjonatów innych sportów przekonać, że przygotowanie motoryczne jest równie ważne co nauka ruchów specyficznych dla danej dyscypliny.

Przerwa w treningach pozwala złapać dystans

W trakcie powrotu do zdrowia rośnie głód treningów. Daje to dużego kopa, żeby poczuć ten sam zapał, który towarzyszył Ci na początku przygody ze sportem.

Z drugiej strony przerwa pozwala spojrzeć na wszystko z dystansem, wyluzować. Jeśli nie jesteś zawodowym sportowcem, to może nie warto być aż tak radykalnym? Może fiksując się tylko na sporcie ucieka Ci jakąś część życia prywatnego, której już nigdy nie nadrobisz? Oby nie okazało się,że poza treningami nie ma nic…

Kilka wskazówek,  które pozwolą Ci szybciej wrócić do aktywności i wyciągnąć właściwe wnioski z kontuzji

  • Skontaktuj się ze specjalistą. Jeśli myślisz, że samo przejdzie, to jesteś w grubym błędzie. Diagnozę i pomysły na leczenie zostaw lekarzom i fizjoterapeutom. To oni są w stanie ocenić,  jak poważny jest uraz i pomogą skrócić czas powrotu do zdrowia.
  • Wykorzystaj czas na analizę swoich błędów. Nie zmieniając nic możesz spodziewać się powtórnej kontuzji
  • Znajdź trenera, który poprawi błędy w Twojej technice, czy planie treningowym. Sam nie jesteś w stanie wszystkiego wyłapać, a wiedza i doświadczenie specjalisty jest bezcenne.
  • Dowiedz się wszystkiego co się da na temat swojej kontuzji. To pozwoli Ci lepiej zrozumieć jej przyczyny i łatwiej uniknąć błędów w przyszłości
  • Myśl pozytywnie!!! Urazy zdarzają się każdemu. To od Twojego nastawienia zależy, czy powrócisz do aktywności z nową energią i motywacją, czy dojdziesz do wniosku,  że to wszystko jest bez sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *