ja-jeszcze-nigdy-nie-umarlem-d

W jaki sposób Polacy dbają o zdrowie?

W październiku CBOS przedstawiło wyniki badania „Zdrowie i prozdrowotne zachowania Polaków”, z którego wynika, że zdrowie jest dla nas drugą (zaraz za rodziną ) wartością wymienianą jako najważniejsza w życiu. Pomimo tej jednoznacznej deklaracji sam proces dbania o jego stan nie wygląda już tak cukierkowo…

Nie przedstawię Wam całego raportu, tylko wybrane dane, które w mojej opinii najwięcej mówią o mentalności rodaków.

Działania, które najbardziej przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia to według reapondentów:

  1. Zdrowe odżywianie 48%
  2. Regularne wizyty u lekarza 30%
  3. Unikanie sytuacji stresowych 30%
  4. Aktywne spędzanie wolnego czasu 27%
  5. Regularna gimnastyka 24%

Teraz te same odpowiedzi w podziale na grupę określającą swój stan zdrowia jako dobry albo bardzo dobry i grupę określającą swój stan zdrowia jako zły albo bardzo zły:

  1. Zdrowe odżywianie 52%/37%
  2. Regularne wizyty u lekarza 23%/51%
  3. Unikanie sytuacji stresowych 27%/34%
  4. Aktywne spędzanie  wolnego czasu 31%/20%
  5. Regularna gimnastyka 28%/14%FB_IMG_1477839867317

Jesteście zaskoczeni? Ja nie koniecznie.

Mamy tutaj przykład klasycznego błędnego koła. Osoby, które nie są zadowolone ze swojego stanu zdrowia szukają rozwiązania problemu u lekarza, a nie w zmianie stylu  życia, który ma największy wpływ na nasze samopoczucie. W opinii internistki, którą mam przyjemność trenować, pacjenci chcą leczyć nadciśnienie lekami, a nie zmniejszeniem masy ciała, bóle kręgosłupa seriami zabiegów fizykalnych, a nie regularną gimnastyką korekcyjną, a poziom cholesterolu zbijać tabletką, a nie aktywnością i zdrowym odżywianiem.

Patrzę jednostronnie? Może trochę, ale…

Grupa zadowolona ze swojego stanu zdrowia dopatruje się sukcesu w zdrowym odżywianiu, regularnych ćwiczeniach i aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Najwyraźniej takie podejście naprawdę działa!

Według tego samego badania aż 85% Polaków uważa, że dba o swoje zdrowie- to świetnie!

55% badanych uważa, że sami musimy dbać o własne zdrowie. Twierdzi tak 60% zadowolonych ze  swojego stanu zdrowia- też świetnie!

Z drugiej strony 41% respondentów twierdzi, że ochrona zdrowia leży głównie po stronie państwa i jego władz. To zdanie aż 54% niezadowolonych ze swojego  stanu zdrowia.

Naprawdę jest tak źle?

Nie, jest jeszcze gorzej. Aż 88% Polaków nie uprawia żadnego sportu w sposób profesjonalny, 58% nigdy lub prawie nigdy nie wykonuje nawet ćwiczeń gimnastycznych ani aerobiku, a 37% w ogóle nie podejmuje aktywności takich jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze, czy gry zespołowe.

Badanie miało charakter deklaratywny, więc podejrzewam, że spora grupa ankietowanych zawyżała swoją aktywności chcąc wypaść lepiej 🙂MEME2016-10-30-04-26-30

Podsumowując:

Jeśli chcesz czuć się dobrze, musisz odżywiać się rozsądnie i regularnie się ruszać. Licząc na to, że ktoś inny zadba o Twoje zdrowie zasilisz grupę niezadowolonych, którzy mówią,że jest im źle, ale nic z tym nie robią!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *