gym-etiquette-101

Zasady dobrego zachowania na siłowni

Klub fitness to miejsce, w którym spotyka się masa ludzi. Mamy tu cały przekrój kobiet i mężczyzn w różnym wieku: studentów, osoby pracujące w różnych branżach, emerytów. Jak w każdym tego typu miejscu istnieje wiele niepisanych zasad, regulujących relacje między ćwiczącymi. Jakimi prawami rządzi się klub fitness? Jak się tu odnaleźć i nie popełnić żadnej gafy?

Nie zadzieraj nosa

Wchodząc do klubu fitness uśmiechnij się i przywitaj. Pracownicy recepcji uwielbiają miłych klientów! Tacy zawsze mogą liczyć w klubie na specjalne względy!

Poznaj trenera

Jeśli czujesz się nieswojo w nowym miejscu, nie masz doświadczenia treningowego albo nie wiesz, jak poprawnie wykonać ćwiczenie, porozmawiaj z trenerem. To on jest tu gospodarzem, na sali ćwiczeń czuje się jak ryba w wodzie i dba o dobrą atmosferę między ćwiczącymi. Pamiętaj, że duże kluby mają po kilka tysięcy klubowiczów! Trener nie zawsze da radę odnaleźć jedną, zagubioną osobę w tłumie!

Zapytaj trenera

Wątpliwości odnośnie metodyki ćwiczeń, odżywiania i suplementacji rozwiewaj u trenera. Właśnie po to klub fitness zatrudnia specjalistów!  Nie szukaj informacji u klubowiczów, którzy poza własnym doświadczeniem i potoczną wiedzą (Bro Science) nie posiadają żadnych podstaw, żeby udzielać Ci rad treningowych. Ktoś taki narzuci Ci schemat, który sprawdza się w jego wypadku, ale nie potraktuje Cię indywidualnie. Poradź się trenera jeśli chcesz schudnąć albo zbudować imponujące bicepsy. Pomoże Ci wyeliminować błędy i pokaże najkrótszą drogę do osiągnięcia Twojego celu.

4 Questions to Ask Before Hiring a Personal Trainer

Dziel się z innymi

Wyposażenie klubu (wszystkie sztangi, hantle, maszyny itd.) są do dyspozycji każdego ćwiczącego. Przyjęła się zasada, że jeśli skończysz serie na maszynie, zwalniasz miejsce dla innego ćwiczącego, żeby mógł wykonać ćwiczenie w trakcie Twojej przerwy. Dlatego nie blokuj maszyny, której akurat nie używasz i nie dziw się, że ktoś podchodzi do Ciebie i pyta czy możecie ćwiczyć na zmianę.

Pomagaj innym

Zawsze pomagaj, kiedy ktoś poprosi Cię o asekurację przy wykonywaniu ćwiczenia! To działa w dwie strony, na pewno znajdą się chętni, kiedy Ty będziesz potrzebował pomocy!

Nie rzucaj ciężarami

To chyba oczywiste,  że kawałek metalu lecący z wysokości metra może zmiażdżyć komuś palce stopy!!!

yfQJkN6

Sprzątaj po sobie

Odkładaj sprzęt na miejsce po zakończeniu ćwiczenia, a z maszyn i gryfów zdejmuj obciążenie. Na pewno nie chcesz ściągać 300 kg z suwnicy, żeby zrobić serię rozgrzewkową tylko dlatego, że ktoś przed tobą uznał, że ćwiczenie zmęczyło go tak bardzo, że nie chce mu się sprzątać. Już w przedszkolu dzieci potrafią sprzątać zabawki na miejsce.

DkPeTob

Kontroluj swój pot

Zabierz ręcznik na siłownię i wycieraj po sobie maszyny. Wszyscy się pocą, ale zostawianie plam potu na sprzętach, z których się korzystało, świadczy o braku kultury i higieny.

Carry-a-towel-with-you-so-you-can-wipe-down-the-equipment-when-you-are-finished.-348x400

Nie zagaduj ćwiczącego

Nie zagaduj osoby, która właśnie wykonuje ćwiczenie. Nie dość, że jest to irytujące, to może kogoś rozproszyć i doprowadzić do poważnej kontuzji. Pozwól jej najpierw wykonać pracę, a potem podziel się swoimi problemami.

Nie przeszkadzaj na zajęciach grupowych

Nie spóźniaj się na zajęcia grupowe. Jeśli już zdarzyła się taka sytuacja, postaraj się jak najdyskretniej dołączyć do reszty. Przywitania ze znajomymi i instruktorem zostaw na zakończenie zajęć.

Nie wydzieraj się i nie stękaj

Nie musisz wydzierać się i głośno stękać, żeby inni uwierzyli, że ciężko trenujesz. Jeśli wykonanie ćwiczenia sprawia Ci tak wielki ból, że nie jesteś w stanie powstrzymać dźwięków przypominających odgłosów goryla w czasie rui, to może zmień ćwiczenie, albo weź jakiś lek przeciwbólowy.

gym-etiquette

Uważaj na język

Nie każdy ma ochotę słuchać wulgarnych dowcipów czy tego typu słownictwa. Każdy ma prawo mieć inne poczucie humoru i estetyki niż Ty, więc pozwalaj sobie na takie „rozluźnienie” dopiero, kiedy masz pewność, że nikt kto Cię usłyszy, nie poczuje się urażony.

Nie bądź skunksem

Każdy z nas się poci, ale jeśli jesteś w stanie panować nad swoim zapachem w domu i pracy, to zadbaj o to także w klubie fitness.

Do-not-share-your-body-odor-with-others-at-the-gym.-342x400

Szanuj pracę innych!

Jeśli klub ma określone godziny pracy, nie traktuj ich jako luźną sugestię, tylko skończ ćwiczyć na tyle wcześnie, żeby opuścić siłownie przed godziną zamknięcia. Sam prawdopodobnie starasz się skończyć pracę punktualnie i wiesz jak irytujące są nieplanowane nadgodziny! Ktoś pracuje, żebyś Ty mógł zrobić trening w wolnym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *